Opis
1 maja 2004 r. do Unii Europejskiej dołączyło 10 nowych państw, w tym Polska i Czechy. Obchody dwudziestej rocznicy tego doniosłego dla obu krajów wydarzenia odbędą się 1 maja w Cieszynie, połączonym ze swoim siostrzanym miastem, Czeskim Cieszynem, mostem Przyjaźni.
Spacerując po Cieszynie, widać efekty 20 lat obecności w Unii Europejskiej. Miasto nad Olzą jest beneficjentem 168 dotacji europejskich – i nie stanowi wyjątku, lecz jeden z wielu przykładów tego, w jaki sposób polskie miejscowości rozwinęły się dzięki dołączeniu Polski do Unii Europejskiej. W Cieszynie polskość harmonijnie przeplata się z europejskością – trudno jest mówić o nim bez polsko-czeskiego i unijnego kontekstu. Festiwal Kino na Granicy, który odbywa się tu od 26 lat, wpływa również na integrację sąsiadów po obu stronach granicy. Pierwszy dzień uznanego po obu stronach rzeki Olzy przeglądu filmowego przypada na 20. rocznicę największego rozszerzenia Unii Europejskiej w historii.
Festiwal Kino na Granicy ma miejsce już po raz dwudziesty szósty i odbędzie się w wybranych lokalizacjach dwumiasta. Podczas tegorocznej edycji wydarzenia, odbywającej się od 1 do 5 maja, będzie można oglądać produkcje z Polski, Czech, Słowacji i Węgier oraz wziąć udział w licznych debatach i spotkaniach z twórcami filmowymi i literackimi. Dzień Europy w Cieszynie jest organizowany przez Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce i Czechach, Biura Parlamentu Europejskiego z Polski i Czech, Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, Urzędy Miasta w Cieszynie i Czeskim Cieszynie oraz Stowarzyszenie „Kultura na Granicy”.
Program Dnia Europy w Cieszynie:
- godz. 12:00, Sala Sesyjna Ratusza w Cieszynie – Debata europejska „Bez granic, czyli 20 lat razem w Europie” w której wezmą udział: Břetislav Dančák (ambasador Republiki Czeskiej w Polsce), Leszek Hensel (były ambasador Polski w Bośni i Hercegowinie oraz w Bułgarii), Adam Michnik (redaktor naczelny „Gazety Wyborczej”), Jan Olbrycht (poseł do Parlamentu Europejskiego, były burmistrz Cieszyna i marszałek województwa śląskiego) oraz Marta Šimečková (tłumaczka, dziennikarka, założycielka Amnesty International w Słowacji, pomysłodawczyni Forum Środkowoeuropejskiego w Bratysławie); debatę moderuje Kateřina Procházkova,
- godz. 13:00-18:00, Wzgórze Zamkowe – Miasteczko Europejskie (współorganizator: Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego): piknik rodzinny z zabawami, quizami, warsztatami i konkursy wiedzy o Unii Europejskiej i Funduszach Europejskich dla małych i dużych w trzech strefach: kreatywnej, muzyczno-tanecznej, relaksu i Informacji; od godz. 16:00 rozpocznie się „Potańcówka w europejskich rytmach”,
- godz. 13:00-18:00, most Przyjaźni – Strefa Europejska: stoisko z broszurami i gadżetami europejskimi do wygrania w konkursach wiedzy o Unii Europejskiej dla małych i dużych z udziałem Syriusza (niebieska stonoga, która jest oficjalną maskotką Unii Europejskiej); do godz. 16:00 muzyczne sety puszczane na żywo przez didżejów,
- godz. 14:00, Sala Sesyjna Ratusza w Cieszynie – Debata europejska „Havel i inni. Ojcowie naszej euroatlantyckiej integracji” w której wezmą udział: Martin Butora (były ambasador Słowacji w USA), Wojciech Maziarski (dziennikarz i pisarz), Martin Milan Šimečka (publicysta i dziennikarz), György Varga (były ambasador Węgier w Czechach) oraz Michael Žantovský (były ambasador Czech w USA i Wielkiej Brytanii); dyskusję moderuje René Kubášek,
- godz. 17:30-22:00, Rynek w Cieszynie – Koncert (Scena pod Regałem, Vypsaná fiXa, KARAŚ/ROGUCKI).
Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.
Dzień Europy w Cieszynie jest zorganizowany w partnerstwie z Przeglądem Filmowym „Kino na granicy”, który odbywa się w Cieszynie i Czeskim Cieszynie od 1 do 5 maja. W programie festiwalu znalazły się bezpłatne pokazy filmów nominowanych do Europejskiej Nagrody Publiczności LUX:
- 1 maja, godz. 20:00, KaSS, Czeski Cieszyn – „20000 gatunków pszczół” ,
- 2 maja, godz. 21:00, most Przyjaźni (pokaz plenerowy) – „Opadające liście”,
- 3 maja, godz. 12:15, Dom Narodowy, Rynek 12, Cieszyn – „Adamant”,
- 4 maja, godz. 15:30 Dom Narodowy, Rynek 12, Cieszyn – „Siostrzeństwo Świętej Sauny”,
- 5 maja, godz. 18:00, Hotel Central, Nadrazni 16/10, Czeski Cieszyn – „Pokój nauczycielski” (film nagrodzony Europejską Nagrodą Publiczności LUX).
W związku z wydarzeniem tego dnia na trasie Katowice – Cieszyn będzie kursował bezpłatnie pociąg europejski Kolei Śląskich:
- godz. 12:54 Katowice – godz. 13:01 Katowice Ligota – godz. 13:10 Tychy – godz. 13:23 Kobiór – godz. 13:48 Pszczyna – godz.13:53 Goczałkowice – godz. 13:59 Zabrzeg – godz. 14:17 Skoczów – godz. 14:25 Goleszów – godz. 14:34 Cieszyn,
- godz. 21:55 Cieszyn – godz. 22:07 Goleszów – godz. 22:14 Skoczów – godz. 22:31 Zabrzeg – godz.22:37 Goczałkowice – godz. 22:42 Pszczyna – godz. 22:55 Kobiór – godz. 23:02 Tychy – godz. 23:11 Katowice Ligota – godz. 23:17 Katowice.
Organizatorami Dnia Europy są Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej i Biura Parlamentu Europejskiego w Polsce i Czechach oraz partnerzy: Stowarzyszenie Kultura na granicy (organizator Przeglądu Filmowego „Kino na granicy”), Urząd Miasta Cieszyna i Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego.