Powrót do listy

What is Europe to You? Czym jest dla ciebie Europa? Lisa Borgiani The European Photographic Journey

2024-05-16 09:00

2024-08-31 17:00

Krakow, Park Jordana, Willa Decjusza,
Park Jordana, Willa Decjusza

Wydarzenie nie będzie tłumaczone na język migowy

Opis

Europejska podróż poprzez obrazy i uczucia.
„Czym jest dla Ciebie Europa?” jest narracją fotograficzną stworzoną przez artystkę Lisę Borgiani, która od 2019 roku odwiedza większe miasta europejskie, angażując lokalną społeczność, fotografuje i zadaje pytanie: Czym jest dla Ciebie Europa?

To historia w obrazach, która prowadzi Lisę Borgiani do różnych miast europejskich: w 2019 r. do Aten i Berlina, w 2020 r. do Mediolanu i Rzymu, w 2021 r. do Paryża i na wyspę Ventotene, w 2022 r. do Budapesztu, do Krajów Bałtyckich, Gubina, Malty, w 2023 r.do Strasburga, Bonn i Drezna, w 2024 r. do Madrytu i Lizbony. W tym roku czterech ukraińskich fotografów z Ukraińskiego Stowarzyszenia Fotografików Profesjonalistów zebrało portrety i opinie ludzi mieszkających w Kijowie, Odessie, Lwowie i Charkowie.

„Czym jest dla Ciebie Europa?” to artystyczna podróż w głąb siebie, poszukiwanie uczuć, które się poprzez nią wyrażają, dialog między obrazami i słowami na-potkanych osób, bez różnicowania narodowości, płci, zawodu, przekonań religijnych lub tła społeczno-kulturowego.

„Czym jest dla Ciebie Europa?” jest zatem próbą pokazania odczuć obywateli europejskich o Europie, w której żyją, przesłaniem nadziei na przyszłość, apelem o promowanie debaty wokół zrozumienia i świadomości, ponieważ Europa to przede wszystkim demokracja, a demokracja oznacza uczestnictwo: miejsce, w którym każdy może wyrazić swoją opinię, a nawet konfrontować ją z poglądami innych, tych znajdujących się poza ich własnymi granicami geograficznymi.

Pięć kolorów wybrano jako symbole różnych emocji dotyczących Europy: niebieski to piękno; zielony to nadzieja; żółty to niepewność; różowy to potrzeba; pomarańczowy to negacja.