Powrót do listy

Wybory w USA a przyszłość Unii Europejskiej

2024-09-10 15:00

2024-09-10 16:30


Link do wydarzenia: https://forms.office.com/e/B3SZc5R6Pb

Wydarzenie nie będzie tłumaczone na język migowy

Opis

Ostatnie miesiące były zdominowane przez intensywną kampanię wyborczą w USA, pełną zaskakujących zwrotów akcji – od zamachu na Donalda Trumpa po zmianę kandydata Demokratów na Kamalę Harris. Zbliżające się wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych mogą mieć istotny wpływ na kształtowanie relacji transatlantyckich oraz przyszłość Unii Europejskiej. W dobie globalnych wyzwań, takich jak zmiany klimatyczne, bezpieczeństwo, cyfryzacja oraz rywalizacja geopolityczna, kierunek, jaki obierze amerykańska polityka, będzie miał kluczowe znaczenie dla Europy. Choć wyniki wyborów poznamy dopiero w listopadzie, już teraz warto się zastanowić nad tym, co to oznacza dla nas ❓

📅 W związku z tym, Instytut Polityk Publicznych ma przyjemność zaprosić państwa na debatę ekspercką, która odbędzie się 10 września o godz. 15:00 w formie on-line.
Podczas naszego wydarzenia przyjrzymy się różnym scenariuszom rozwoju sytuacji po wyborach w USA oraz ich możliwych konsekwencjach dla Unii Europejskiej. Porozmawiamy o tym, jak zmiana przywództwa w USA może wpłynąć na politykę zagraniczną, gospodarczą oraz bezpieczeństwa UE, a także o tym, jakie wyzwania i możliwości pojawią się w kontekście współpracy transatlantyckiej.

✍️ Aby wziąć udział w konferencji, zarejestruj się, wypełniając poniższy formularz:
https://forms.office.com/e/B3SZc5R6Pb
Link do wydarzenia prześlemy na Twój adres e-mail przed wydarzeniem.

🗣️ Prelegentki i Prelegenci:
• amb. Urszula Gacek, doświadczona dyplomatka, polityk i ekspertka. Była Senator RP (2005-2007), eurodeputowana (2007-2009), przedstawicielka RP przy Radzie Europy w Strasburgu (2011-2014) oraz Konsul Generalny RP w Nowym Jorku (2014-2016). Szefowa misji obserwacyjnych OBWE, która monitorowała m.in. wybory w USA (2020), Francji (2022), Albanii, Armenii, Serbii, Kazachstanie i Turkmenistanie. Wykładowczyni Europejskiej Akademii Dyplomacji. Ekspertka Team Europe Direct w zakresie aktywnego udziału obywateli w procesach demokratycznych.
• dr hab. Monika Sus, adiunkt Instytutu Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk, profesor wizytujący w Hertie School w Berlinie oraz w Europejskim Instytucie Uniwersyteckim we Florencji. Obecnie pełni rolę lidera projektu H2020 ENGAGE, który koncentruje się na tworzeniu nowej architektury zarządzania globalną Europą. Autorka licznych publikacji naukowych oraz ekspertka Team Europe Direct, gdzie zajmuje się unijną polityką zagraniczną, bezpieczeństwa i obrony, sprawami instytucjonalnymi oraz foresightem strategicznym.
• dr hab. Piotr Kłodkowski, profesor w Katedrze Porównawczych Studiów Cywilizacji Uniwersytetu Jagiellońskiego. W latach 2009 – 2014 ambasador RP w Indiach, z akredytacją w Bangladeszu, Nepalu, na Sri Lance i na Malediwach. Obecnie jest członkiem Rady ds. Azji i Pacyfiku Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP. Jest również członkiem Rady Konsultacyjnej (Advisory Board) czasopisma “Muslim Perspectives”, wydawanego przez Muslim Institute z siedzibą w Islamabadzie i Londynie.
• dr Spasimir Domaradzki, doktor nauk o polityce (2007), wykładowca na Wydziale Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego. Stypendysta Wilbur Fellow (2008), Wielokrotny obserwator wyborów z ramienia OBWE. Członek programu Laboratorium Idei przy Kancelarii Prezydenta RP (2013-2014), członek zespołu redakcyjnego Res Publica Nowa. Visegrad Insight Fellow (2019-2020). Członek Team Europe Direct, gdzie zajmuje się stosunkami zewnętrznymi UE, stosunkami transatlantyckimi; prawami człowieka; rozszerzeniem UE; oddziaływaniem UE na państwa członkowskie w wymiarze politycznym oraz przyszłością integracji europejskiej.
_______
Punkt EUROPE DIRECT Kraków prowadzony przez Instytut Polityk Publicznych. Działanie współfinansowane przez Unię Europejską. Wyrażone poglądy i opinie są jedynie opiniami autora lub autorów i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy i opinie Unii Europejskiej, lub Komisji Europejskiej. Unia Europejska i Komisja Europejska nie ponoszą za nie odpowiedzialności.